Obrana

Lidé, kteří začínají cvičit své čtyřnohé mazlíčky, se mne často ptají, jestli obrana nemůže z jejich miláčka udělat nelítostného zabijáka. Představa, že pes kouše do člověka hlava nehlava, je bohužel velmi zažitým trendem, pokusím se tedy o vysvětlení toho, jak děláme obranu u nás. My neděláme služební ani sportovní obranu, kde je pes rozdrážděný hned jak uvidí figuranta, ale takovou, kde má psovod vše pod kontrolou, abychom z pejska udělali parťáka, se kterým můžeme chodit všude a jeden na druhého se mohli spolehnout. Jde především o souhru psa a psovoda, kdy se oba učí zvládat různé situace.

Při naší obraně psi pracují jednotlivě a vždy pod vedením svého pána, ale zároveň jsme jeden tým a nenapadáme se navzájem. Při příchodu figuranta musí být pes absolutně v klidu, pokud není, prostě nedostane kousnout. Dráždění a kousání je vždy na povel, samozřejmě i ukončení zákusu musí pes na povel okamžitě přerušit. V neposlední řadě tu věnujeme péči také práci se psem a celkovému vztahu psovoda a psa. Váš pes se musí naučit používat při obranách hlavu, vnímat vás a hlavně reagovat na povel v každé situaci.

Na začátku nácviku obrany je třeba udělat vše pro to, aby obrana byla pro psa zajímavá a pes se na ni těšil. Je to pro vás velké plus, když máte psovi co nabídnout. S dobře motivovaným psem je práce daleko lehčí než se psem, který v důsledku chyb v začátcích nácviku nejeví dostatečný zájem anebo dokonce projevuje bázlivost. U výcviku obrany je vždy nutné postupovat postupně a systematicky. Musíme pejska dobře motivovat, chceme pro něj zábavu, ne utrpení. U správně prováděné obrany stmelíte svůj vztah se psem, naučíte se společně reagovat v krizových situacích a také vybijete mnoho energie...




SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU